İSTANBUL ESENYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Sanal Gerçeklik Semineri

 “Sanal gerçeklik alanında önemli araştırmalara imza atan Dr. Öğretim Üyesi İrfan Şimşek’i Esenyurt’ta ağırladık.”
Eğitimde Sanal Gerçeklik Semineri

2023 Eğitim Vizyonumuz çerçevesinde öğretmenlerimizin mesleki yetkinliklerini arttırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Esenyurt ÖğretmenX Projesi kapsamında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İrfan Şimşek “Eğitimde Yeni Teknolojiler Sanal Gerçeklik” semineriyle öğretmenlerimizle bir araya geldi.

 Sanal Gerçeklik

Gerçek dünyayı olduğu gibi eğitim dünyasını da etkilemekte olan sanal gerçeklik kavramı eğitimi her an ve her yerde olacak biçimde dönüştürmektedir. Çeşitli sanal ortamlar ve görüntüleme sistemleriyle öğrenilmesi gereken içerik okul ve sınıflarda bağımsız sunulabildiği gibi dış dünyadaki içerik de okullara ve sınıflara ucuz ve güvenli bir biçimde sunulabilmektedir. Bu içeriğin çeşitli uygulamalarla öğretmenler tarafından da tasarlanabilmesi öğretmenlere de özgürlük ve özgünlük sağlamaktadır. Sanal gerçeklik; gerçeklik hissi sağlayarak öğrencilerin bu ortamlara daldırılmasına ve bu sanal ortamlarda bütün duyular kullanılarak diğer insanlarla erişebilmesini kolaylaştırır. Öğrenciler bu ortamlara istedikleri zaman erişebilir ve zaman ve mekândan bağımsız olarak eğitim olanaklarına ulaşabilirler. Bu bağlamda; sanal gerçekliğin eğitimde de çeşitli konularda kullanılmaya başlandığı görülmektedir.

Sanal gerçeklikte Türkiye’nin dünya ile eşit konumda olduğuna dikkat çeken Şimşek; gereksinimiz olan özgün eğitim içerikleri üretmektir. Bu konuda sahadaki öğretmenlerimizin deneyimlerini çok önemsiyoruz. Ayrıca hangi konuların zor anlaşıldığını, hangi konuların böyle bir uygulamaya ihtiyacı olabileceğiyle ilgili öğretmenlerimizin saptamaları ve buna uygun içerik üretmeleri adına yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye gönüllü olduğunu dile getirdi.

Sabah ve öğlen olarak iki oturumda gerçekleşen yaklaşık 500 öğretmenimizin katıldığı seminerde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Paşali Beşli, hocamızın bilgilerinden çok istifade ettiğini belirterek günün anısına Dr. Öğretim Üyesi İrfan Şimşek’e plaket taktim etti. 

 

 

04-03-201904-03-2019

Mevlana Mah. Yıldırım Beyazıt Cad. No 3 Kat3/4 ESENYURT/İSTANBUL - (0212) 620 07 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.