İSTANBUL ESENYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde “Mesleki ve Teknik Eğitimde Sağlık Turizmi Çalıştayı” gerçekleştirildi.

İlçemiz Fatih Sultan Mehmet Çok Programlı Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Esenyurt Kaymakamlığı ve Esenyurt Belediyesinin katkılarıyla “Mesleki ve Teknik Eğitimde Sağlık Turizmi Çalıştayı” 12 Şubat 2019 tarihinde Esenyurt Şehit Erol Olçok Kültür Merkezinde gerçekleşti.
İlçemizde  “Mesleki ve Teknik Eğitimde Sağlık Turizmi Çalıştayı”  gerçekleştirildi.

 Çalıştayın açılış programına; Milli Eğitim Bakanlığı Program ve Materyal Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal,İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Paşali Beşli, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, İstanbul Üniversitesi TIbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Zeki Karagülle ve konuyla ilgili çok sayıda akademisyen katıldı.

İstanbul Üniversitesi TIbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle de termal tesislerde termal sağlık teknisyenliğinin önemini belirtti.

Üsküdar Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur sağlık turizmi sektöründe teknik eleman yetiştirilmesi gerekliliğinden bahsederek yeni önerisinin önemine dikkat çekti. İzmir Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Bülent Cinel uluslararası piyasada sağlık turizminin önemini ve ülkemizde bu sektör için ortaöğretim düzeyinde bir eğitim verilmesinin sağlayacağı katma değeri vurguladı.

Türkiye Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanı Dr. Tevfik Yazan sağlık turizmi hakkında bilgiler verdi. GH.  Danışmanlık kurucusu Göksu Hasancık ülkenin sağlık turizmi gelirini artırmak adına sağlık hizmetleri danışmanlığı dalında eğitimli yabancı dil yetkinliği olan insan gücünün çok önemli olduğunu vurguladı.

Fatih Sultan Mehmet Çok Programlı Anadolu Lisesi Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanı bölüm şefi Emre Çoruh kurumun bakanlığa önerdi; sağlık bakım hizmetleri alanı ve bu alana ait sağlık hizmetleri danışmanlığı,  termal sağlık bakımı,  ileri yaş bakımı dalları hakkında bilgiler verdi.

Çalıştayda;

Sağlık turizmi sağlık personeli üzerine görüş ve öneriler,

Sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının sağlık turizminde sektörel eğitim ihtiyaçları,

 Sağlık turizminde eğitimin planlanması ile ilgili perspektifin değerlendirilmesi,

Sağlık Turizmi eğitiminin sağlık alanına katkılarının değerlendirilmesi konu başlıklarında gruplar görüşlerini bildirdi.

 

Çalıştay sonucunda oluşturulan raporda, mesleki ve teknik lise seviyesinde sağlık turizmi sektöründe hizmet verilmesi için yeni bir alan oluşturulmasının faydalı olacağı, sektörün bu konuda talebi olduğu ve söz konusu eğitim sürecinin yabancı dil eğitimiyle desteklenmesinin gerektiği konularında ortak görüş bildirildi.

 

13-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-2019

 

 

 

 

 

 

Mevlana Mah. Yıldırım Beyazıt Cad. No 3 Kat3/4 ESENYURT/İSTANBUL - (0212) 620 07 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.