İSTANBUL ESENYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Müdürleri "Eğitim Öğretim Faaliyetleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı"

Okul Müdürleri

Okul Müdürleri "Eğitim Öğretim Faaliyetleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı" İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necati Yener başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Şube Müdürleri ve Okul, Kurum Müdürlerimizin katılımıyla Esenyurt Bilim Sanat Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

 

Okul Öncesi (5 yaş) okullaşma oranını artırma çalışmaları kapsamında her okulun kayıt bölgesindeki öğrencilere ev ziyareti yapması, hiçbir öğrenci açıkta kalmayacak şekilde tüm öğrencilere ulaşılması, Temel Eğitim ve Ortaöğretimde devamsızlık takibinin günlük düzenli olarak yapılması, devamsızlık oranının en aza indirilmesi. Aynı zamanda okula kaydı olmayan öğrencilerle ilgili kayıtsız hiçbir öğrenci kalmayacak şekilde gerekli çalışmaların yapılması, Temel Eğitim ve Ortaöğretimde seçmeli derslerin tanıtımı noktasında tüm öğrencilere ulaşılması, öğrencilerin taleplerinin karşılanması, seçmeli derslerde öğrencilerimize doyurucu geri dönüşlerin yapılması, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına öğrenci katılımının teşvik edilmesi, kursların verimli bir şekilde devamının sağlanması, Bakanlığımızın gönderdiği ders kitaplarının ve yardımcı kaynakların kullanımının takip edilmesi, Ödeneklerin zamanında istenmesi, sisteme girişlerin zamanında yapılması, harcamalarda şeffaf davranılması, Okul Aile Birliği hesabı harcamaları ve kantin sözleşme sürelerinin takip edilmesi, artırımların okul yararı gözetilerek makul seviyelerde yapılması, İdareci, öğretmen ve personellerimizin mesai kavramına azami ölçüde dikkat etmesi, Okul içerisinde yapılan tüm etkinliklerin ve Bakanlığımızca duyurulması istenen projelerin okullarımızın web siteleri ve sosyal medya hesapları aracılığı ile velilere, tüm paydaşlara duyurulması, ilçemizde her pazartesi yapılan "Okuluma Hoş geldin" etkinliği ve "Okulumla Okuyorum"  kitap okuma projesinin titizlikle takip edilmesi, her iki faaliyetle ilgili sosyal medya aracılığıyla düzenli paylaşımların yapılması, MESEM kayıtlarında titiz davranılması, gelişmelerden her hafta ilçe yönetimine bilgi verilmesi, DÖSE kapsamında yapılan çalışmalarda, özellikle tanıtım ve üretim noktasında gerekli gayretin gösterilmesi, MEBİM ve CİMER başvurularının titizlikle takip edilmesi, Halk Eğitim bünyesinde yürütülen tüm etkinliklere katkı sağlanması, "Okul Temelli Mesleki Gelişim" ve "Aile Okulu" kurslarının sayısının artırılması ve sürecin verimli bir şekilde tamamlanması, Okullarda yapılan tüm etkinliklerde, özellikle törenlerde geniş katılımın sağlanması, ön hazırlıkların yapılması noktasında titiz davranılması, Değerler eğitimi, matematik, dil ve teknoloji seferberliği konularında aktif katılımın sağlanması konularında Şube Müdürlerimizin mevcut durumla ilgili ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgi paylaşımı sonrasında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necati Yener gündem doğrultusunda Müdürlerimize hitap etti.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necati Yener konuşmasında; '' Değerli mesai arkadaşlarım, kurum ve okul müdürlerimiz öncelikle hepinize hoş geldiniz diyor, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Okul Öncesi (5 yaş) okullaşma oranını artırma çalışmaları kapsamında her okulumuzun ev ziyaretleriyle tüm öğrencilerimize ulaşması, açılacak oyun odaları vasıtasıyla her öğrencimizi okullaştırmamız önemlidir. Aynı zamanda okula kaydı olmayan öğrencilerle ilgili kayıtsız hiçbir öğrenci kalmayacak şekilde gerekli çalışmaların yapılması, sürekli devamsız öğrencilerimize erişim sağlamamız bizler için idari bir görev değil bir insanın hayatına dokunma işidir ve bu konuda bu bakış açısıyla hareket etmenizi rica ediyorum. Öğrencilerimizin seçmeli dersler konusunda doğru yönlendirilmesi, bilgilendirilmesi, öğrencilerimizin bu doğrultuda taleplerin karşılanması konusunda her okulumuz gerekli hazırlık ve çalışmayı yapalım. Destekleme ve Yetiştirme kurslarında derslerin verimli geçmesi, Bakanlığımız tarafından gönderilen ücretsiz kitaplar ve kaynak kitapların derslerde kullanılması ve azami seviyede fayda sağlayacak şekilde kullanılması önem arz etmektedir. Bu konuda okul idarelerimizin hem normal dersler, hem Yetiştirme Kurslarında sınıf ziyaretleri gerekli ve önemlidir.

 

            Okul ihtiyaçlarımızın tespiti, ödenek taleplerinin zamanında girilmesi ve Bakanlığımızca okullarımıza gönderilen ödeneklerin usulüne uygun ve zamanında harcanması gerekmektedir. Bu kapsamda her okulumuzun ödeneklerle beraber, okul aile birliği hesaplarının harcamaları konusunda Okul Aile birliklerine gerekli bilgilendirme ve rehberliği yapmasını önemle istirham ediyorum. Ayrıca okula gelir getirecek kantin, konferans salonu, spor salonu, servis vb. çalışmalarda sözleşme sürecinin takibi, artırımların okul yararına olacak şekilde güncellenmesi ve uzatılması gerekiyor.

 Değerli Müdürlerim bizler okul ve kurumlarımızın eğitim önderleriyiz. Nasıl öğrencilerimiz için öğretmenlerimiz rol model teşkil ediyorsa bizlerde öğretmenlerimiz için öyleyiz. Bunun için mesai saatlerine riayet etmek, okulda yapılacak uygulamalar, çalışmalar, projeler konusunda bizim yaklaşımımız sahiplenmemiz öğretmen ve velilerimizin işi sahiplenmesi ve yaklaşımlarının doğrudan etkiliyor. Bu kapsamda Okuluma Hoş geldin" etkinliği ve "Okulumla Okuyorum"  kitap okuma projesinin titizlikle takip edilmesi, Bakanlığımızın hedefleri, projeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün projelerinde okulumuzda aktif katılım sağlaması, tüm faaliyetlerle ilgili sosyal medya aracılığıyla düzenli paylaşımların yapılması bizim hassasiyetimize bağlı ve bu konuda yaptığınız çalışmaları biliyor ve takdir ediyorum. DÖSE kapsamında yapılan çalışmalarda, özellikle tanıtım ve üretim noktasında gerekli hassasiyetin yanında okullarımıza hangi okulumuzun ne ürettiğiyle ilgili gelecek yazı doğrultusunda ihtiyaç dahilinde olan malzeme veya işin temininin bu okullarımızdan sağlanması önemlidir. Bu sayede hem okullarımızın üretim kapasitesine katkı sağlamış olacağız, hem de devletin parası yine bir devlet kurumuna ödenmiş olacak. Okul Temelli Mesleki Gelişim" öğretmenlerimizin mesleki paylaşım ve gelişimi için bir fırsattır ve okullarımızın bu yaklaşımla alanında iyi olan öğretmenimiz aracılığıyla bu çalışmaları yapması kurumsal kültürün oluşmasına da katkı sağlayacaktır. Ayrıca "Aile Okulu" kurslarının artması veli okul iş birliğine hizmet edecektir. Okullarda yapılan tüm çalışmalarda, etkinliklerde, özellikle törenlerde geniş katılımın sağlanması, ön hazırlıkların yapılması noktasında titiz davranılması, provaların izlenmesi, kurum okul lideri olarak yapılacak tüm çalışmaların başarılı bir şekilde yapılmasının ön şartıdır.

 

Değerli Müdürlerim okullarımızın birer eğitim öğretim yuvasına dönüşmesi, içerisinde güven, huzuru başarı, mutluluğun yer alması için gösterdiğiniz çaba için hepinize çok teşekkür ediyor. Gündem maddeleriyle ilgili tüm samimiyetiniz ve özveriyle okullarımızda gereken çalışmaları yapacağınız inancıyla, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum'' dedi.

 

Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

Mevlana Mah. Yıldırım Beyazıt Cad. No 3 Kat3/4 ESENYURT/İSTANBUL - (0212) 620 07 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.